معرفی وبلاگ
با نام و یاد خداو با سلام و درود فرآوان بر کاربران عزیز. در این وبلاگ سعی داریم جازبه های گردشگری مناطق ایران عزیزمان را برای شما معرفی کنیم. البته من چون بیشتربه شهری که دارم در آن زندگی می کنم دسترسی دارم بیشتر مناطق شهر خودم را معرفی میکنم. با ارائه نظراتتان ما را شاد کنید
دسته
دوستان گردشگر ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 80912
تعداد نوشته ها : 76
تعداد نظرات : 12
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
غار شيرآباد - گلستان

 

غار شيرآباد يا ديو سفيد در 55 كيلومتري شرق گرگان، در حد فاصل شهرهاي علي آباد كتول و آزادشهر قرار دارد


اين غار، 20 كيلومتر از روستاي شيرآباد فاصله دارد و براي رسيدن به آن كافيست از مسير خان ببين به روستاي شيرآباد 5 كيلومتر را به سمت جنوب برويد.

غار شيرآباد، غاري طبيعي از نوع آبي و رودخانه‌اي است كه بشر در ساخت آن نقشي نداشته است. طول آن به حدود 235 متر مي‌رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گيري شده است. ميانگين عرض دالان غار نيز حدود 2 تا 3 متر است. غار در ارتفاع 310 متري از سطح درياي آزاد واقع شده است.

در كف غار ديو سپيد آب سردي جاري است كه حدود 10-11 درجه سانتيگراد دما دارد. اين آب به رودخانه شيرآباد در دامنه پائين غار مي‌ريزد و در ادامه مسير خود، به هفت آبشار جنگلي مي‌پيوندند.

رطوبت و دماي مناسب اين غار، آن را تبديل به زيستگاه مناسبي براي بعضي از گونه‌ها مثل سمندر كور غارزي گرگاني كرده كه فقط در اين غار و غارهاي اطراف زندگي مي‌كند.

هرچه در غار به جلو مي‌رويد عمق آب بيشتر مي‌شود. نفس كشيدن در غار به دليل پخش شدن گاز گوگرد كمي مشكل است، كمي كه جلوتر مي‌رويد سمندرهاي غارزي گرگاني را در اين غار مشاهده مي‌كنيد كه مي‌گويند بزرگترين سمندر‌هاي آبي جهان هستند.

بيشترين بخش غار تاريك است و در انتهاي آن چشمه‌اي ديده مي شود كه ظاهرا منشأ ايجاد غار در طول قرن‌هاي گذشته بوده است. به دليل ويژگي‌هاي ساختماني و جنس زمين، حركت آب باعث تشكيل استخر، استالاكتيت، بستر گلي و چسبنده و پديده‌هاي مختلف در طول مسير شده است.

انعكاس صداى حركت آب در مسير تبديل به زمزمه و صداهايى درغار شده كه اين مسأله شايعات مختلفى را درباره غار بين اهالى رواج داده است.

غار شيرآباد (ديو سپيد) از نظر درجه سختي براي غارنوردان، غار ساده اي است كه دسترسي به آن ساده بوده و غارنوردي در آن نياز به ابزارهاي حرفه اي ندارد.

اين امر به معناي آن نيست كه مي‌توانيد بي گدار و تنها به آب بزنيد يا با يك گروه نابلد راهي اين غار شويد و گروه بلد و آشنا به غارنوردي نياز است.

غار ديو سپيد هم مثل هر غار ديگري خطرات خودش را دارد و براي بازديد از آن بايد با يك تيم باتجربه همراه شد.

با ورود به غار، تاريكي مطلق و انعكاس صداي حركت آب در غار، افسانه قديمي ديو سفيد در شاهنامه ‌را دامن مي‌زند.


دسته ها : گلستان(گرگان)
1390/8/16 4 بعد از ظهر

اسلایدر

همه محبوب کردن فقط تو مونی ها :
X