معرفی وبلاگ
با نام و یاد خداو با سلام و درود فرآوان بر کاربران عزیز. در این وبلاگ سعی داریم جازبه های گردشگری مناطق ایران عزیزمان را برای شما معرفی کنیم. البته من چون بیشتربه شهری که دارم در آن زندگی می کنم دسترسی دارم بیشتر مناطق شهر خودم را معرفی میکنم. با ارائه نظراتتان ما را شاد کنید
دسته
دوستان گردشگر ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 80881
تعداد نوشته ها : 76
تعداد نظرات : 12
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

پشت قلعه يكي از آثار تاريخي استان ايلام واقع در شهرستان آبدانان است كه روز به روز بيشتر از بين مي رود و در حال حاضر نشانه هاي وجود تاريخ در اين قلعه عهد ساساني ديده نمي شود.

به گزارش سه نسل به نقل از مهر، استان ايلام داراي قلعه هاي مهم تاريخي در دوران مختلف تاريخي است كه هر كدام نشاني از قدرت زمان دارد و سرگذشت بسياري از حكومتها در قلعه ها جاي گرفته است.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752158_orig.jpg

در بين قلعه هاي استان ايلام، "پشت قلعه" واقع در شهرستان آبدانان مربوط به دوران ساساني از مهمترين آثار تاريخي استان ايلام به لحاظ وجود شاخص هاي تاريخي است.

پشت قلعه در فاصله پنج كيلومتري در ناحيه جنوبي شهرستان آبدانان و در شمال غربي روستاي پشت قلا بر روي تپه‌اي بلند قرار دارد كه رودخانه دويرج از پاي آن مي‌گذرد.

اين اثر يكي از آثار دوره ساساني است كه در فهرست آثار ملي كشور نيز ثبت شده و يكي از آثار مورد بازديد گردشگران در فواصل مختلف است.

در پايين دست اين قلعه تاريخي كه در ارتفاع قرار گرفته، زمينهاي كشاورزي قرار دارند كه مربوط به اهالي روستاي پشت قلعه است.

روستاي پشت قلعه بنا به موقعيت كوهپايه‏اي و همجواري با رودخانه‏هاي پرآب، مناظر بسيار زيبا، جالب توجه و شگفت‏انگيزي دارد.

تپه اي كه قلعه بر روي آن قرار گرفته مشرف به روستا و مناطق و چشم اندازهاي مختلف است كه رودخانه دويرج در پايين آن جريان دارد.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752155_orig.jpg

طبق گفته كارشناسان نحوه ساخت و پيكره‏بندي و طرز ساخت قلعه نشان مي‏دهد كه كاربرد نظامي داشته كه در عهد ساساني به كار گرفته شده است.

با نزديكي به قلعه متاسفانه صحنه هاي تاسف باري ديده مي شود كه در نگاه اول تاريخي بودن قلعه به نظر نمي رسد.

از اين قلعه تاريخي كه طبق گفته اهالي منطقه در گذشته اي نه چندان دور، قلعه اي سالم بود تنها چند ديوار نيمه خراب بر جاي مانده است و نشانه هاي اصلي تاريخي در اين قلعه وجود ندارد.

اين اثر ارزشمند كه شامل برجهاي نگهباني، بارو، شاه‌نشين، اتاق‌هاي مسكوني، پلكان و...بوده در حال حاضر به يك ويرانه تاريخي تبديل شده است.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752145_orig.jpg

تخريب و بي توجهي از همان بدو ورود به اين قلعه تاريخي مشاهده مي شود و همان طور كه مشخص است بيشتر ديوارها كه روزگاري حفاظ قلعه بوده اند از بين رفته اند.

در حال حاضر، هر فردي بدون هيچ مشكلي مي تواند وارد قلعه شود كه اين كار باعث شده ميزان تخريب در داخل قلعه نيز افزايش پيدا كند.

ميزان تخريب اين قلعه آنچنان است كه هيچ شباهتي به يك قلعه تاريخي ندارد و البته قبل از تخريب، محوطه قلعه با حصاري به ارتفاع سه متر احاطه شده بود و ديواره‏اي بيضوي شكل داشته است كه در حال حاضر اين نشانه ها در قلعه وجود ندارد.

ديوارهاي قلعه در حال حاضر به كمتر از يك متر رسيده است و روز به روز از طول ديوارها و وسعت محوطه اين اثر تاريخي كم مي شود.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752143_orig.jpg

مصالح ساخت اين قلعه تاريخي از قلوه سنگهاي رودخانه‌اي و گچ نيم‌كوب تشكيل شده است كه در حال حاضر بيشتر اين سنگها ريزش كرده است و اثر تاريخي قطعه قطعه شده است.

در قسمتي از دژ، شاهنشين قلعه و اتاق‌هاي مسكوني قرار دارند كه يك چهارم دژ را تشكيل مي‌دهند كه اين قسمت قلعه نيز در حال تخريب است و نياز مبرم به مرمت دارد.

در اين قسمت نيز ريزش سنگهاي ديوارها به چشم مي خورد كه آينده بدي را نشان مي دهد و شايد به سرانجام ديگر اجزاي تخريب شده قلعه تبديل شود.

اين قسمت داراي اتاق‌هايي با طاق‌هاي نيم‌دايره و طاقچه‌ها و طاقنماهايي است كه گاه قطر ديوار آن به يك متر مي‌رسد ولي متاسفانه گذر زمان از ديوارها كاسته شده و سنگها در حال ريزش هستند.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752150_orig.jpg

پشت قلعه كه روزگاري سد محكمي در برابر حمله هاي نظامي بوده و نحوه استقرار و ساخت آن از حفظ بودن اين قلعه حكايت داشته، امروز با بي توجهي مسئولان مي توان از هر طرف وارد قلعه شد.

از معدود ديوارهاي داخل قلعه كه سالم مانده و البته نياز به مرمت براي جلوگيري از تخريب دارند، به صورت اتاق در اين قلعه كاملا واضح است و اگر ديگر قسمتهاي قلعه تخريب نشده بود ارزشهاي تاريخي پشت قلعه بيشتر نمايان مي شد.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/752147_orig.jpg

اين قلعه رابط بين قلعه هاي نظامي هزاردرب و قلعه هزاراني واقع در شهرستان بوده است كه به گفته شاهدان محلي يك تونل ارتباطي مخفي براي مواقع محاصره بين اين قلعه و قلعه هاي هزاردر و هزاراني وجود داشته است تا در صورت نياز بتوان از آن استفاده كرد.

گفته مي شود كه اين تونل در زمان گذشته بر اثر خاكبرداري پيدا شده اما به واسطه ترس ساكنان محلي از خطرهاي احتمالي تونل دوباره پوشيده شده است.

به طور كلي مي توان گفت پشت قلعه در گذشته يك قلعه نظامي با شاخص هاي متعدد تاريخي بوده است و به مرور زمان قسمتهاي زيادي از آن تخريب شده يا از بين رفته اند.

به همين منظور در حال حاضر بايد براي جلوگيري از تخريب بيشتر ديگر اجزاي قلعه، مرمت را شروع كرد و حداقل بقاياي آن را نجات داد.

دسته ها : استان ايلام
1390/11/17 2 بعد از ظهر

اسلایدر

همه محبوب کردن فقط تو مونی ها :
X