معرفی وبلاگ
با نام و یاد خداو با سلام و درود فرآوان بر کاربران عزیز. در این وبلاگ سعی داریم جازبه های گردشگری مناطق ایران عزیزمان را برای شما معرفی کنیم. البته من چون بیشتربه شهری که دارم در آن زندگی می کنم دسترسی دارم بیشتر مناطق شهر خودم را معرفی میکنم. با ارائه نظراتتان ما را شاد کنید
دسته
دوستان گردشگر ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 80913
تعداد نوشته ها : 76
تعداد نظرات : 12
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
غار شگفت يزدان - يزد

 

غار شگفت يزدان در نزديكي روستاي هفتهر در كوه بلندي به نام شگفت، در 70 كيلومتري اردكان در استان يزد قرار دارد
http://www.hamshahrionline.ir/images/2011/4/shegeft0602-mm8.jpgاين غار از 3 حوضچه تشكيل شده و آب‌هايي كه از سقف مي‌چكيده در آنها جمع مي‌شده است.

 

غار شگفت يزدان به علت صعب‌العبور بودن مسير آن، در اوايل ورود مسلمانان به ايران، زرتشتيان براي اينكه آتش مقدسشان حفظ شود آن را به اين غار منتقل كردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداري مي‌كردند.

اين غار باستاني در نزديكي عقدا قرار دارد و از غارهاي مقدس زرتشتيان است. هر سال تعدادي از زرتشتيان كشور هند نيز به اين محل مي‌آيند و شبي را در اين غار به سر مي‌برند.

راه ورودي غار شگفت يزدان بسيار دشوار است، اما در داخل غار محوطه وسيعي است كه گنجايش هزاران نفر را دارد.

چندين حوض كوچك و بزرگ و آثاري از ساختمان در آن ديده مي‌شود. در غار خاكستر زيادي به چشم مي‌خورد و نشان دهنده آن است كه سال‌هاي متمادي آتش مقدس را در اين غار محافظت مي‌كردند.

غار شگفت يزدان در قرن نهم هجري بيش از 30 سال محل نگهداري آتش آتشكده كاريان بوده است.

غاري كه يكي از نمادهاي دين زرتشت در آن حفظ شده است، نمادي كه همچون نور، پرستش سوي زرتشتيان است و زرتشتيان براي نيايش خداوند يكتا رو به سوي آن مي‌ايستادند.

دسته ها : یزد
1390/8/16 4 بعد از ظهر
شهريزد در بردارنده مجموعه بسيار با ارزش از ميراث فرهنگي ايران زمين ، در سده هاي گوناگون تاريخي مي باشد . عناصر مادي و معنوي فرهنگي موجود در شهريزد ، به گونه اي است كه بررسي تاريخي را از روزگار پيشداديان تا كنون كاملاً فراهم كرده است . صدها مسجد ، آب انبار، بازار، كاروان سرا ، ساباط ، قلعه ، كاخ ، آرامگاه ، خانه ، سرداب ، خانقاه ، حسينيه ، كاريز و دها مكان مقدس تاريخي نزد زرتشتيان در گوشه و كنار اين شهر، مجموعه اي كامل را بوجود آورده است .
شهرستان يزد ، با قرار گرفتن در بخش مركزي فلات ايران در برگيرنده نامناسب ترين عوامل طبيعي چيره بر فلات مركزي ايران نيز است . يزد از ديرباز منطقه اي صنعتي بوده و اكنون نيز كارخانه هاي توليدي بزرگ و كوچكي دارد . اين منطقه از جاذبه هاي پرشمار طبيعي ، تاريخي ، معماري ، فرهنگي و اجتماعي برخوردار بوده و يكي از مهم ترين مناطق جهانگردي ايران بشمار مي آيد .
شهرستان يزد از مكان هاي تاريخي و ديدني بسياري برخوردار است كه برخي از مهم ترين آنها عبارتند از: مسجد جامع كبير، بقعه ي سيد ركن الدين ، بقعه ي دوازده امام ، دخمه ي زرتشتيان ، باغ دولت آباد ، بانك شاهنشاهي ، خانه تقديري ، خانه مودت ، مسجد ريگ ، بادگيرها ، گنبد عالي ابركوه ، پرسبز، مجموعه خيرآباد ، مسجد بيرون ابركوه ، چهار سوق و بازارشاهي ، مدرسه ي علميه امام خميني ، رباط خرگوشي ، تكيه ي امير چقماق و مسجد جمعه ي نو و... مي باشد .
مشخص ترين وجه شهر معماري خاص كويرآن است ، بادگيرها ، مناره ها و گنبد ها مشخص ترين جنبه هاي ظاهري معماري شهر است در اين معماري از بادگيرها براي گرفتن جريان باد خنك و خنك كردن فضاي ساختمان بكار مي رفته است .
يزد در 677 كيلومتري تهران قرار دارد و به شهر دوچرخه ها ،شهر شيريني و شهر بادگيرها شهرت دارد. شيرينيهاي معروف يزد عبارتند از: قطاب ، پشمك ، باقلوا و كيك يزدي.
 

دسته ها : یزد
1390/7/12 11 بعد از ظهر

اسلایدر

همه محبوب کردن فقط تو مونی ها :
X