معرفی وبلاگ
با نام و یاد خداو با سلام و درود فرآوان بر کاربران عزیز. در این وبلاگ سعی داریم جازبه های گردشگری مناطق ایران عزیزمان را برای شما معرفی کنیم. البته من چون بیشتربه شهری که دارم در آن زندگی می کنم دسترسی دارم بیشتر مناطق شهر خودم را معرفی میکنم. با ارائه نظراتتان ما را شاد کنید
دسته
دوستان گردشگر ايراني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 80884
تعداد نوشته ها : 76
تعداد نظرات : 12
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
شيراز مركز استان فارس در جنوب غربي ايران و پنجمين شهر ايران از نظر جمعيت است . اين شهر در ارتفاع 1486 متري از سطح دريا در دامنه رشته كوه هاي زاگرس است . امروزه شيراز را قطب الكترونيك ايران مي نامند . شيراز در فاصله 919 كيلومتري تهران واقع شده و آب و هوايي نسبتاً معتدل . فصولي منظم دارد. آرامگاه دو شاعر بزرگ حافظ و سعدي در اين شهر قرار دارد. آرامگاه خواجو در كنار دروازه شهر جاي گرفته است.
از مناطق ديدني شهر شيراز باغ دلگشا ، باغ ارم ، نارنجستان قوام ، باغ عفيف آباد ، باغ زيباي جهان نما ، حافظيه ،سعديه ، ارگ كريم خان ، آستانه شاهچراغ ،كوهپايه ، دروازه قرآن ، بازار وكيل ، آرامگاه سيبويه ، حمام وكيل ، آرامگاه خواجوي كرماني ، بقعه هفت تنان ، موزه پارس و... مي باشد.
نام شيراز در كتيبه هاي هخامنشي تخت جمشيد خوانده شده است . اشياء و ظروف تاريخي و مسكوكاتي كه هم اكنون در موزه متروپوليتين نيويورك موجود است از عظمت شيراز در عهد سلوكي ها ، اشكانيان ، ساسانيان گواهي مي دهد.
 

از آنجا كه شيراز در سده هاي گذشته گذرگاه زوار به مشهد بوده است محل دفن چندين و چند امام زاده از جمله شاهچراغ و آستانه و داراي بقعه هاي زيادي مي باشد. شهر شيراز از دوران باستان باغ هاي انگور زيادي را در خود جاي داده است كه امروزه بيشتر اين باغ ها به شمال غربي اين شهر منحصر شده اند نام اين باغات كه يكي از مواهب شهر شيراز است ، قصرالدشت مي باشد كه در قلب اين شهر قرار داشته است و در تعديل هواي اين شهر نقش به سزايي دارد.
سوغات عمده شيراز ؛ آبليمو و آبغوره ،همچنين بهار نارنج مي باشد . در شيراز نوعي فالوده بنام فالوده شيرازي كه از بهترين نوع فالوده ها است ، معروفيت دارد.
از صنايع دستي آنجا مي توان به خاتم كاري - منبت كاري - قالي و قاليچه اشاره كرد . خاتم اين شهر نيز معروف است .

دسته ها : شیراز
1390/7/12 11 بعد از ظهر

اسلایدر

همه محبوب کردن فقط تو مونی ها :
X